Wiki opowiada o miernictwie
Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo
O geodezji niższej i miernictwie
Geodezja niższa, czyli inaczej miernictwo zajmuje się tym co na ogół uważamy ogólnie za geodezję. Wszelkie pomiary na małych terenach, bez uwzględnienia kulistości i kształtu Ziemi jest uważane właśnie za geodezję niższą. To właśnie mierniczy najczęściej wykonują wszelkie mapki i pomiary pod inwestycje budowlane, jak również pod budowę dróg, autostrad itd.
Do zadań mierniczego należy np. wytyczenia terenu pod budowlę zgodnie z projektem, pomiary po wykonawcze i w trakcie budowy oraz inwentaryzację budynków. Geodeci (mierniczy) zajmują się też podziałem nieruchomości oraz aktualizowaniem mapek sytuacyjno-wysokościowych.
Pomiarowe urządzenia wykorzystywane w geodezji
Geodeci na co dzień korzystają z zaawansowanych urządzeń pomiarowych, dalmierzy i tachimetrów. To bardzo dokładne instrumenty optyczne oraz cyfrowe, które umożliwiają wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów odległości, kątów poziomych i pionowych oraz wielu innych parametrów.
Pewnie każdy na was widział dwóch panów ubranych w kamizelki odblaskowe idących z trójnogiem z założonym na nim urządzeniem. To właśnie geodeci robiący pomiary. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda trochę jak fotoradar i niektórzy kierowcy zwalniają na ich widok. Takie pomiary zawsze poprzedzają jakieś inwestycje na danym terenie, czasem jest to budowa drogi, a czasem przebudowa wjazdu.