Kredyt na mieszkanie - warto pomyśleć o wycenie

nego lokalu położonego na danej nieruchomości gruntowej bądź budynkowej. Wielkość tę określa się zarówno dla lokali wyodrębnionych jak i samodzielnych lokali niewyodrębnionych, pozostających własnością dotychczasowego właściciela

Kredyt na mieszkanie - warto pomyśleć o wycenie rzeczoznawca majątkowy Kraków

Kilka faktów o:

Udział w nieruchomości wspólnej ? wyrażona ułamkiem lub procentem wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej, określona dla każdego samodzielnego lokalu położonego na danej nieruchomości gruntowej bądź budynkowej. Wielkość tę określa się zarówno dla lokali wyodrębnionych jak i samodzielnych lokali niewyodrębnionych, pozostających własnością dotychczasowego właściciela nieruchomości, co ma miejsce przy sukcesywnym wyodrębnianiu kolejnych lokali z nieruchomości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Udzia%C5%82_w_nieruchomo%C5%9Bci_wsp%C3%B3lnej


Przeprowadzanie sprzedaży domu

Przed sprzedażą domu można przeprowadzić wycenę nieruchomości, czyli wycenę całej posesji na której stoi dom i wycenę samego domu. Po takie rozwiązanie sięgają osoby sprzedające dom wówczas, gdy wydaje im się, że cena kupna oferowana im przez osoby zainteresowane jest zbyt niska i chcieliby oni udowodnić, że posiadany przez nich dom jest wart o wiele więcej. Z takim samym wnioskiem mogą wystąpić osoby zainteresowane kupnem nowego domu, które nie są pewne, czy jego cena nie została zawyżona. Dlatego procedura sprzedaży domu, obejmująca kilka etapów, od przeprowadzonej wyceny po podpisanie umowy sprzedaży, może potrwać kilka tygodni, a nawet miesiąc czasu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób do przeprowadzanej sprzedaży będą podchodziły wszystkie zainteresowane osoby.


Zawód - rzeczoznawca

Rzeczoznawca majątkowy ? osoba fizyczna posiadająca w Polsce uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Infrastruktury lub jego poprzedników prawnych w trybie ustawy:

z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne,
z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Uprawnienia zawodowe uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Aby być dopuszczonym do postępowania kwalifikacyjnego, którego częścią jest egzamin, należy posiadać wykształcenie wyższe. Oprócz tego należy mieć ukończone studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe o programie zgodnym z minimami programowymi dla studiów podyplomowych. Stosowne minimum programowe określa minister właściwy ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej - obecnie minister infrastruktury. Należy także odbyć półroczną praktykę zawodową.

Nie jest rzeczoznawcą majątkowym osoba, której nadano przed 29 listopada 1991 roku uprawnienia do szacowania gruntów, z wyłączeniem ich części składowych w trybie ustawy ?prawo geodezyjne i kartograficzne?. Nie wyłącza to możliwości szacowania przez tę osobę wyłącznie gruntów, zgodnie z art. 231 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Osoba taka nie ma prawa używać pieczęci właściwej dla rzeczoznawców majątkowych.

Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie rzeczoznawcy majątkowego bez stosownych uprawnień grozi karą grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności (art. 198 ustawy). Rzeczoznawca majątkowy uzyskuje prawo wykonywania czynności zawodowych od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych prowadzonego przez ministra infrastruktury. Rejestry publikowane są w Dzienniku Urzędowym MI oraz na stronach internetowych ministerstwa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy