Ogólnie o ogrzewaniu

roźne konsekwencje nie tylko dla natury, ale i dla człowieka. Czy ogrzewanie w sposób ekologiczny jest możliwe, jeśli już w tak zaawansowanym stopniu zniszczyliśmy naturę? Jak się okazuje, z roku na rok pojawia się coraz więcej pr

Ogólnie o ogrzewaniu

Ogrzewnictwo ekologiczne ? czy to możliwe?

Ogrzewnictwo to jedna z dziedzin, które najbardziej powodują wydalanie do środowiska zanieczyszczeń różnego rodzaju mających bardzo groźne konsekwencje nie tylko dla natury, ale i dla człowieka. Czy ogrzewanie w sposób ekologiczny jest możliwe, jeśli już w tak zaawansowanym stopniu zniszczyliśmy naturę? Jak się okazuje, z roku na rok pojawia się coraz więcej propozycji co do możliwości ogrzewania pomieszczeń w bardzo ekologiczny sposób, w minimalnym stopniu szkodzącym środowisku naturalnemu. Dobrym przykładem jest pod tym względem kocioł olejowy, który emituje do atmosfery o wiele mniej zanieczyszczeń niż tradycyjny kocioł węglowy. Być może w przyszłości więc będziemy świadkami prawdziwego przełomu w tej dziedzinie.


Rola ogrzewnictwa w codziennym życiu

Ogrzewnictwo należy do jednej z ważniejszych dziedzin inżynierii sanitarnej. Jest to niezwykle istotna dziedzina nie tylko z punktu widzenia pojedynczego mieszkańca, ale także z globalnego punktu widzenia. Chociaż na ogół mało kto tak naprawdę zastanawia się nad tym, że wykorzystywane w ogrzewnictwie piece (olejowe czy wszelkie inne) emitują do atmosfery wiele zanieczyszczeń, które powodują nawet nakładanie olbrzymich kar finansowych na państwa. Emisja zanieczyszczeń podczas spalania paliw jest jedną z najpoważniejszych konsekwencji nieodpowiedniej gospodarki w zakresie ogrzewnictwa i dlatego rozwój tej dziedziny jest tak bardzo ważny dla ludzkości.


Co to jest... grzejnik?

Grzejnik (potocznie nazywany kaloryferem z fr. calorif?re) ? wymiennik cieplny typu woda-powietrze lub para-powietrze; element układu centralnego ogrzewania. Powszechnie stosowany w różnych pomieszczeniach.

Obecnie najczęściej stosowane są grzejniki płytowe zbudowane ze zgrzewanych płyt stalowych. W nowych instalacjach centralnego ogrzewania praktycznie nie są już stosowane grzejniki żebrowe, mimo że w niektórych rozwiązaniach modułowość konstrukcji pozwala na dodanie większej liczby żeber, a dzięki temu prostą zmianę mocy grzejnika. Przez grzejnik przepływa gorąca woda lub para, która zazwyczaj nie pochodzi bezpośrednio z elektrociepłowni. Woda zasilająca centralne ogrzewanie ogrzewana jest w wymienniku ciepła przez wodę z sieci ciepłowniczej, lub w kotle, a następnie płynie do odbiorników ciepła jakimi są grzejniki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzejnik